Blog

Yaz Mevsiminde Estetik Yaptırmak Sakıncalı Mı?

Yaz; üç mevsim boyunca ertelenen tüm ihtiyaçların topyekûn aradan çıkarıldığı mevsim demek. Sadece dinlenmek ya da eğlenmek gelmesin aklınıza. Bunun içerisinde ev tadilatlarınız da var, sağlığınızı ilgilendiren konular da. Estetik prosedürlere olan talebin yaz mevsiminde ya da yaza çeyrek kala artması tesadüf değil. Soğuk ve kasvetli havaların kusurları örten, sarıp sarmalayan anaç tavrı ne yazık ki yaz mevsiminde yok. Hal böyle olunca yaza fit girmek isteyen kadın ve erkekler, estetik merkezlerinin yolunu tutuyorlar. Estetik taleplerin bu süreçte yoğunlaşmasının bir diğer nedeni de tatil için ayrılan sürenin daha geniş zamanlı olmasından kaynaklanıyor. Bu da cerrahi prosedürlerde iyileşme sürecini kısıtlı bir zamana sıkıştırmamak adına konfor sağlıyor. Peki her estetik prosedür yaz mevsiminde uygulanabilir mi? Yazın estetik yaptırmak sakıncalı mı? Yaz aylarında estetik yapılamayacağı bir şehir efsanesi mi? Yoksa gerçeklik payı var mı? Bu soruların cevabını yazımın devamında öğrenebilirsiniz.

Estetiğin Mevsimi Var Mı?

Öncelikle şu sorunun cevabını verelim. Hayır! Estetik prosedürler, hele de günümüz teknolojisinde, her mevsim uygulanabilir. Mevsim sıcaklıkları yapılan işlemin başarısını etkilemez. Cevabı aldıktan sonra kaçma eğiliminde olan okurları uyarmak isterim. Çünkü risklerden henüz bahsetmedim. Estetiğin mevsimi yok ancak dikkat edilmesi gereken, iyileşme sürecini etkileyebilecek kritik noktalar var.

Yüz Bölgesinde Yapılacak İşlemlere Dikkat

Yaz aylarında yüzünüze ameliyatlı ya da ameliyatsız yaptıracağınız uygulamalarda dikkatli olmanızı öneririm. Ameliyat yerleri hiçbir koşulda doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalı. Yaz mevsiminde ne yazık ki bundan tamamen kaçınmak olası olmuyor. Leke tedavisi, cilt soyma gibi işlemleri yaz estetiği programından çıkarmanız gerekiyor. Zira işlem bölgesini 3 ay güneşten korumak ve olabildiğince uzak tutmak önemli.

Medikal Korse Kullanımı Yazın Sıkıntı Olabiliyor

Meme estetiği, karın germe, liposuction, jinekomasti gibi ameliyat sonrası korse kullanımının gerekli olduğu estetik prosedürleri yazın tercih etmek sıkıntı yaratabiliyor. Hastalar tarafından iyileşme sürecinde halihazırda konforsuz bulunan korse kullanımı, sıcak havalarda daha sıkıntılı hale gelebiliyor.

Bugün Ameliyat Yarın Deniz Olur Mu?

Bu, elbette mümkün değil. Deniz planlı yaz tatili programı olanların bir tercih yapması gerekiyor. Tatilini doyasıya yüzerek geçirmek isteyenlerin tatilden 1 ay önce ya da tatilden sonra estetik yaptırmalarını öneriyorum. Estetik ameliyatlar sonrasında şişlik ve morarma beklenen komplikasyonlardır. İşlem sonrası bunların geçmesi için zaman tanımanız gerekir. Güneşe çıkmak ya da denize girmek bu aşamada sakıncalıdır.

Yazın Yapılan Estetik Operasyonlarda İyileşme Süreci Daha Mı Uzun?

Aslını isterseniz bu sorunun cevabı biraz da size bağlı. Ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinde sadece mevsim şartları değil hastanın kişisel çabası ve özeni de son derece önemli. Cerrahi müdahaleler sonrası en istenmeyen durum enfeksiyon oluşumudur. Sıcaklık ve nem enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. İyileşme süreçlerinde işlem bölgesini kuru ve serin tutmak gerekir. Burada önemli olan sizin bu koşulları sağlayabilip sağlayamayacağınızdır.

Yazın Estetik Yaptırmak İsteyenlere Tavsiyeler

  • İşlem sonrası havuza veya denize girmek için ne kadar beklemeniz gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi alın
  • İyileşme sürecini serin ortamlarda geçirin.
  • Mümkün olduğunca güneşe çıkmayın. Çıkmanız gereken durumlarda yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanın.
  • Yüz bölgesine işlem yaptırmışsanız güneş kreminin yanı sıra şapka da kullanın
  • Burun estetiği yaptıracaksanız 3 ay süreyle güneş gözlüğü takmamanız gerektiğini unutmayın
  • İyileşme sürecinde işlem bölgesini kuru ve temiz tutmaya özen gösterin
  • Hijyen kurallarına ve doktorun tüm yönergelerine harfiyen uyun

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?