Blog

Ünlüler Estetik Deneyimlerini Neden Saklarlar?

Zaman herkesi değiştiriyor. Değişim çok yönlü; hem zihinsel hem de fiziksel! Görsel olarak yaşadığımız değişimlerin en büyük kanıtları ise eski fotoğraflar ve videolar. Şu an arşivlerinize bakıp da demode; hatta belki komik bulduğunuz; giyiminiz, saçlarınız, kaş şekliniz, içinde bulunduğunuz dönemin modasıydı. Güzellik anlayışı zaman içerisinde değişse de güzel görünme arzusu değişmez. Bu hissiyat; ne zamana göre ne de yaşa göre değişir. Estetik uygulamaların her dönem popüler olmalarının altında yatan da budur. Trendler teknolojiyle birlikte hızla değişebilir; ancak estetiğe duyulan ilgi değişmez. Mahremiyet sınırlarının kalktığı, herkesin görsel olarak erişilebilir olduğu günümüz dünyasında, estetiğin ayrı bir önem kazandığını söyleyebiliriz. Kendi halinde yaşayıp giden insanlar dahi iyi görünmeyi bu denli önemsiyorken; her anları mercek altında olan, attıkları her adım ses getiren ünlülerin estetikle olan ilişkilerine şaşırmamak gerek. Bazı ünlü isimlerin büyük bir açık yüreklilikle geçirdikleri estetik operasyonları dile getirdiklerini görürken bazılarının ise bunu sonuna kadar inkar ettiklerine şahit oluyoruz. Oysa kameralar, fotoğraf arşivleri ve tanıklar ele veriyor. Dikkatli gözlerin ise kanıta ihtiyacı yok.

Estetik Yaptırmak Ayıp Mı?

Ünlü isimlerin gizlilik çabası akıllara bu soruyu getiriyor. İyi görünmenin altın anahtar olduğu modern dünyada birçok insan estetik müdahalelerden destek alıyor. Kusursuz özelliklerle dünyaya gelmiyoruz. Fiziksel olarak farklı avantajlara ve dezavantajlara sahip olabiliriz. Medikal estetik ya da estetik cerrahi prosedürlerin amacı ortaya kusursuz bir tasarım çıkarmak değil; kişileri, kendilerini daha iyi hissedebilecekleri bir görselle kavuşturmak. İyi hissetmek yaşam kalitesini artırıyor. Zamanında ve doğru yapılan estetik müdahalelerin; benlik saygısını ve özgüven duygusunu yükselttiği bir gerçek. Görüntünüz her zaman için; fikirlerinizin, projelerinizin ve de icraatlarınızın vitrinidir. Hele göz önünde işler yapıyorsanız, kalabalıklara hitap ediyorsanız; nasıl göründüğünüz daha bir önem kazanır.

Bu Durum Ünlüler Üzerinde Baskı Mı Oluşturuyor?

Görselliğin ön planda olduğu işler için bu durum biraz baskı oluşturabilir. Bu baskıda sosyal medyanın payı oldukça büyük. Olumlu ya da olumsuz her türlü eleştirinin doğrudan muhatabı olan ünlüler için sosyal medya yorumları, baskı yaratan bir unsur olabiliyor. Hiç estetik yaptırmadığını iddia eden ama bir dizi operasyon geçiren bir ünlüyseniz; bugünün şartlarında bu durumu gizleyebilmeniz neredeyse olanaksızdır. Geçmiş yılların magazin basınını mumla aratan sosyal medya acımasızdır; sınır ve kural tanımaz.

Peki, Ya Estetik Bir Takıntıya Dönüşmüşse?

Hiçbir koşulda kendinden mutlu olmayan ve hangi işlemi yaptırırsa yaptırsın memnuniyetsizlik yaşayan kişiler de var. Ünlü olsun ya da olmasın; herhangi bir psikolojik rahatsızlığın tezahürü olarak gündeme gelen estetik talepler karşısında dikkatli davranmak gerekiyor. Estetik prosedürlerin psikolojik olarak elverişli kişilere uygulanması gerekir. Bu aynı zamanda bu mesleği icra eden uzmanlar açısından da etik bir zorunluluktur.

İnkar Etmek Niye?

Kusursuz görünümlerine büyük yatırımlar yapan dünyaca ünlü pek çok ismin; tek bir estetik müdahale dahi yaptırmadıklarını ölümüne savunduklarına, magazin gündeminde sıkça denk geliyoruz. Söylemleriyle paylaştıkları görüntüler arasındaki tutarsızlıklar kafa karıştırıyor. “Doğuştan mı yoksa estetik mi?” Analizi yapmak için uzman görüşüne ihtiyaç yok. Örneğin; Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Madison Beer; yüzde yüz doğal olduğunu ve hiç estetik yaptırmadığını söyledikten sonra; sosyal medyada, çocukluk ve ilk gençlik yıllarına ait fotoğrafları yer almaya başladı. Arşivler yalan söylemez! Yazının başında da belirttiğim gibi biraz dikkatle bakmak yeterli. Herkes kusursuz bir genetik mirası devralmıyor. Estetik sadece herkesçe kabul edilen güzellik normlarına uymayan defektlerin giderilmesi amacıyla yapılmıyor. Var olanı korumak, ilerleyen yaşlara yatırım yapmak, çevresel faktörlerin yıkıcı etkilerine karşı güçlü bir bariyer oluşturmak gibi amaçları var. Dolaysıyla inkar etmek anlamsız. Yaşasın güzel görünmek!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?