Burun EstetiğiYüz Estetiği

Revizyon Burun Estetiği

REVİZYON BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği sonrası hoşa gitmeyen kusurların yeniden düzeltilmesi gerekebilir. Bu amaçla yapılan düzeltme ameliyatına Revizyon Burun Estetiği ya da Sekonder Rinoplasti diyoruz.

Evrensel olarak burun estetiği sonrası revizyon oranları %6-16 arasındadır ve bu diğer estetik ameliyatlarla kıyaslandığında yüksek bir orandır. Burun estetiği olacak hastalar ilerde düzeltme amacıyla yeniden ameliyat olma riskinin %10 olduğunu bilmeli ve buna göre ameliyat kararı almalıdırlar.

Kliniğimizde kendi burun ameliyatlarımızın revizyon oranları yukarda bahsettiğim oranların çok çok altındadır. Bunun nedeni hangi hastaların ameliyat için uygun olduğunu bilmemiz ve sadece bu kriterlere uygun hastaları ameliyat etmemizdir. Örneğin karın derili, büyük burunlu bir hastaya yapabileceğimiz burnu önceden photoshop uygulamasıyla gösteririz ve bu çoğu zaman hastanın hayal ettiği burna yaklaşamaz bile… Aslında bu tip büyük burna sahip ve kalın derili bir hastanın hayalindeki “Barbie burnu” sonucuna bizi ulaştıracak cerrahi bir teknik yoktur ve biz bunu hastaya ameliyat öncesi dürüstçe ve açıkça belirtiriz. Böylece hasta ameliyat olur ya da olmaz, bu hastanın kendi kararıyla alacağı bir sorumluluktur. Sonuç olarak bakacak olursak hayal kırıklığı yaşayan bir hastaya sahip olmamış oluruz ve revizyon oranlarımız düşük kalır.

Başka merkezlerde burun ameliyatı olup da sonuçtan memnun kalmayan pek çok hastaya Revizyon Burun Estetiği yaptık ve bu konuda tecrübeli bir klinik olduğumuzu belirtebilirim. Revizyon Burun Estetiği olacak hastaların bilmesi gereken önemli konular şunlardır:

  1. Daha önceki ameliyatlarınızda burun deri dolaşımını sağlayan damarlar ameliyat tekniğinin gereği olarak hasarlanmış olabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası burun derinizde oluşacak çürüme riski revizyon burun estiğinde ilk ameliyatınıza göre daha fazladır. Bunu dikkate alarak ameliyatı yaparız, bu da kullanacağımız teknikler ve ameliyatın sonucu konusunda bizi sınırlandırır.
  2. Daha önceki ameliyatlarınızda burun çatı desteğini sağlayan kıkırdaklar ameliyat tekniğinin gereği olarak hasarlanmış, başka bir bölgede kullanılmış ya da çıkarılmış olabilir. Bu nedenle yeniden burun desteği sağlayabilmek amacıyla kaburganızdan kıkırdak almamız gerekebilir.
  3. Yeniden burun estetiği olmak burnun yeniden cerrahi travmaya maruz kalması demektir. Bu nedenle revizyon burun estetiği sonrası burnunuzda oluşacak fibrozis nedeniyle çok büyük ihtimalle burun ucu ilk ameliyatınıza görece daha sert olacaktır. Esnek bir burun beklentisine girmemelisiniz.

Revizyon burun estetiğinin iyileşme süreci normal rinoplasti ameliyatına çok benzer gelişir. İlk hafta atel ve tamponlar alınır ve işinize dönebilirsiniz. Net sonucu görmek 12 aydan daha uzun sürebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?