Blog

Meme Büyütme Protezleri Hangi Kriterlere Göre Seçilmelidir?

Meme; bir kadının yaşam döngüsünün tüm süreçlerinde her daim gündemindedir. Hangi yaşta olursa olsun; şekli, boyutu, konumu önem taşır. Kadın bedeninin en gösterişli, en seksi ve en şefkatli organıdır. Sağlıklı, gösterişli, yeri geldiğinde besleyici olmalıdır. Zamana, yer çekimine, elde olan ve olmayan faktörlere yenik düşse de her dem dişiliğin sembolüdür.

Tüm estetik prosedürler iyileştirilmiş bir görsellik sağlar ve bu sebeple çok sevilir. Ancak meme estetiğinin yeri apayrıdır. Dikleştirir, büyütür, küçültür, şekillendirir, kaybı telafi eder, yerine koyar; siz ne istiyorsanız ya da tıbbi durum neyi gerektiriyorsa onu yapar. İhtiyaçları, talepleri ve beklentileri gözetir.

Kadınlar En çok Meme Büyütme Prosedürünü Talep Ediyorlar

En çok meme büyütme estetiği rağbet görüyor. Bunun birçok farklı nedeni var. Küçültme ya da dikleştirme, daha az sayıda sorunun çözümünü sunarken, meme büyütme prosedürü birçok farklı şikâyete ya da tıbbi gerekliliklere hitap edebiliyor. Bakınız bunlardan sadece bir kaçı:

  • Memelerin vücut yapısına göre orantısız şekilde küçük olması
  • Meme yapısının yeterince gelişmemiş olması
  • Emzirme sonrası hacim kaybı
  • Bariatrik cerrahi sonrası sarkma
  • Meme kanseri neticesi memenin alınması
  • Yaşlanmayla beraber gevşeme ve sarkma
  • Kişisel tercihler

Ameliyat Kararı Verildi! Sıra Geldi Protez Seçimine

Meme büyütme estetiği kararı verenler en çok ameliyat esnasında hangi protezlerin kullanılacağını, protez seçiminin neye göre yapılması gerektiğini ve bu protezlerin meme sağlığı açısından risk teşkil edip etmediğini merak ediyorlar.

Hangi Protezi Neye Göre Seçmeliyiz?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezler şekillerine ve içeriklerine göre sınıflandırılıyor.

  • Damla Protez Mi? Yuvarlak Protez Mi?

Tercih edilecek protezin şekline karar verirken en önemli kriter meme dokusudur. Dolgunluğun hangi bölgede sağlanmak istendiğine göre protez seçimi yapılır. Hacim kaybı ağırlıklı olarak meme altında yoğunlaşmışsa daha doğal bir görünüm elde edebilmek için damla model adı verilen ve adını şeklinden alan üst kısmı ince alt kısmı geniş olan protezler tercih edilmelidir. Yuvarlak protezler ise, dekolte bölgesine doğru dolgun bir görünüm elde etmek isteyenler için uygun bir protez şeklidir.

  • Silikon İçerikli Mi? Serum Fizyolojik İçerikli Mi?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezler içerikleri açısından da başlıca iki grupta sınıflandırılırlar. Bunlardan bir tanesi silikon içerikli protezler, diğeri ise serum fizyolojik yani tuzlu su içerikli protezlerdir. Serum fizyolojik içerikli protezler, silikon protezlere kuşkuyla yaklaşan hastalar tarafından daha güvenli bir seçenek olarak değerlendirilip talep edilse de meme büyütme estetiği ameliyatlarında %90 oranında güvenilirliği kanıtlanmış yeni nesil silikon protezler kullanılıyor.

Meme Büyütme Protezleri Patlar Mı?

Serum fizyolojik protezlerin travmalara bağlı olarak ya da kendiliğinden zedelenme ve sızdırma yapma olasılıkları daha fazladır. Ancak içeriği tuzlu su olduğu için her hangi bir risk teşkil etmez. İçi jel dolu silikon kılıfların da yüksek basınç, kaza ve benzeri travmalar neticesi zarar görme ihtimalleri vardır. Ancak yeni nesil silikon protezlerde akışkan bir jel olmadığı için vücuda yayılmazlar ya da kolay kolay yer değiştirmezler.

Dişiliğiniz Kaç Beden Büyüsün İstersiniz? Protez Büyüklüğüne Nasıl Karar Vermeli?

Öncelik her ne kadar hastaların beklenti ve talepleri olsa da olması gerekenler ve olabilecekler konusunda hastalar doğru bir şekilde bilgilendirilmeli ve yönlendirilmelidir. Protez büyüklüğüne karar verilirken birçok faktör göz önünde bulundurulur. Hastanın yaşı, boyu, kilosu, memelerinin boyutu, sarkıklık derecesi, göğüs kafesi genişliği vb birçok unsur protez büyüklüğü seçiminde rol oynar. Yapılan ölçümler ve değerlendirmeler sonrası hastanın da beklentilerini göz önüne alarak ameliyatta hangi büyüklükte protezin kullanılacağına karar verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?