Meme EstetiğiVücut Estetiği

Meme Büyütme Estetiği

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ

Meme boyut ve şeklinde büyüme sağlayan plastik cerrahi ameliyatına Meme Büyütme Estetiği adını veriyoruz.

2022 yılı itibariyle ABD’de en çok uygulanan plastik cerrahi ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatında hasta memnuniyeti çok yüksektir ve 100 kadından 97’si memnuniyetini “yaptırdığıma değdi” olarak belirtmiştir.

Hasta memnuniyetinin yüksek olmasının yanı sıra, güvenli bir cerrahi işlem oluşu ve ameliyat süresinin kısa olması nedeniyle biz plastik cerrahların da keyif alarak yaptığı bir ameliyattır. Ameliyat genel anestezi altında ortalama 1-1,5 saat sürmektedir.

Meme büyütmede en güvenli yöntem silikon implantlar kullanılmasıdır. Bugün 6. Jenerasyon silikon meme implantlarını kullanmaktayız ve bu implantlar için ömür boyu garanti belgesi düzenlenmekte, herhangi bir problem yaşanmadığı sürece değiştirilmesine gerek olmamaktadır

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİNDE KULLANILAN İMPLANTLAR

Meme implantları çoğunlukla kohezif medikal silikon jel içerirler. Polytech firması tarafından üretilen B-lite implantlar ise hava kabarcıkları içeren köpük formda materyal içerirler, bu nedenle klasik silikon implantlara göre aynı hacimde %30 daha hafiftirler.

İmplant büyüklüğü ve şekli plastik cerrah tarafından hasta arzuları ve anatomisi dikkate alınarak belirlenir.

1.1.1 MEME İMPLANTI, MEME KANSERİNE NEDEN OLUR MU?

Meme implantları 1965 yılından beri tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu dönemde toplanan hasta verileri değerlendirilmiş ve meme kanseri ile meme implantları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi saygın sağlık kuruluşları meme protezlerinin meme kanserine neden olduğuna dair bir kanıt bulunmadığına dair açıklamalar yaptılar.

Ancak son yıllarda meme implantlarının çevresinde gelişen kapsül kaynaklı bağışıklık sistemi kaynaklı tümör vakaları bildirilmiştir. Anaplastik Büyük Hücreli Lenfoma (ALCL) adı verilen bu tümör meme kanseri değildir, implant çevresinde gelişen kapsülden kaynaklanır.

Şimdiye kadar meme implantı çevresinde ALCL bulunan 359 hasta tespit edilmiştir. Dünyada yaklaşık 10-11 milyon kadının meme implantı taşıdığı düşünüldüğünde görülme sıklığının yaklaşık üç yüz binde bir olduğu söylenebilir. Çok nadir görülen bu tümör genellikle yavaş ve iyi huylu bir seyir gösterir. Erken tespit edilirse implant ve çevresindeki kapsülün cerrahi olarak çıkarılması ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

  1. MEME BÜYÜTME AMELİYAT SÜRECİ

1.2.1.AMELİYAT ÖNCESİ

Ameliyat sonrası istenilen sonuca ulaşmak için ameliyat öncesi hastayı dikkatlice dinlemek ve detaylı fizik muayene yapmak çok önemlidir.

Meme boyutlarını değiştireceği ödemin yoğun olduğu premenstrüel dönemde ameliyatı yapmamak doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kanama yapıcı omega3, B12 vitamini, yeşil çay gibi supplementler ameliyattan en az 14 gün önce kesilmelidir.

1.2.2. MEME BÜYÜTME AMELİYAT TEKNİĞİ

Meme büyütme ameliyatında 3 tane konu önem arz etmektedir. Bunlar implant seçimi, implantı yerleştirmek için yapılacak kesi, implantın yerleştirileceği cebin seçimidir.

1.2.2.1 İMPLANT SEÇİMİ

İlk olarak implant materyallerinden bahsedeceğim. Kliniğimizde silikon implantlar ve Blite implant olmak üzere iki çeşit meme implantı tercih etmekteyiz. Blite implantlar aynı hacimdeki silikon implantlara göre %30 daha hafif olduğu için uzun dönemde daha az sarkmaya neden olmaktadırlar ve ameliyat sonrası erken dönemde erken işe dönüş ve daha az ağrı avantajlarına sahiptirler. Bu nedenle bizim öncelikli tercihimiz Blite implant kullanmak oluyor.

Silikon implantlarda ise 6. Nesil CE ya da FDA onaylı implantları tercih ediyoruz, Mentor, Polytech, Nagor ve Motiva markalarını kullanıyoruz.

İmplantların şekil özelliklerine göre de tercih yapmak durumundayız; yuvarlak ya da anatomik implantlar.

Yuvarlak implatlar daha iyi dekolte dolgunluğu sağlamakla birlikte hafif sarkması olan memelerde yuvarlak implant kullanımı meme ucunun aşağı doğru yer değiştirmesine neden olacaktır. Bu tip memelerde anatomik meme protezi kullanmak büyütme ile birlikte hafif bir dikleşme de sağlamakta, sonuç daha doğal olmaktadır.

Daha sarkık memelerde ise meme büyütme ameliyatını dikleştirme ile beraber yapıyoruz ve bu tür hastalarda meme başını istediğimiz seviyeye alabildiğimiz için her zaman yuvarlak protezleri tercih ediyoruz.

Son olarak da karar verilmesi gereken konu düz yüzeyli mi, yoksa pürüzlü yüzeyli bir implant kullanımı olacaktır. Pürüzlü yüzeye sahip protezlerin daha az kapsül kontraktürüne ve daha iyi estetik sonucu sağlayabildiği bilimsel olarak gösterildiği için öncelikli tercihimiz pürüzlü yüzey içeren implantlar olmaktadır.

Son olarak implant büyüklüğüne karar veriyoruz. Bunun için özel sutyenlerimiz ve meme kalıplarımız mevcut. Hastamız bu sutyenleri giyip meme kalıplarını büyükten küçüğe doğru deneyerek kendisi için ideal olan meme büyüklüğünü bizimle paylaşıyor. Böylece hastanın anatomisinin izin verdiği en uygun implant büyüklüğünü belirlemiş oluyoruz.

1.2.2.2 KESİ (İNSİZYON) SEÇİMİ

Meme büyütme ameliyatınd 3 tip kesi seçeneği vardır; meme alt katlantısı, meme başı, koltuk altı kesileri.

Biz her zaman en güvenli kesi yeri olan meme alt katlantısından yapılan kesiyi tercih ediyoruz. Meme başından yapılan keşide implanta süt bezlerindeki bakterilerden, koltuk altı kesisinde ise implanta ter bezlerindeki bakterilerden mikrop bulaşı riski mevcuttur. Bu bulaş sonucu oluşan bakteriyel film tabakasının ilerde kapsül kontraktürüne neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle Amerikan Plastik Cerrahi Derneği de meme büyütme için meme alt katlantısı kesisi kullanılmasını tavsiye etmektedir.

1.2.2.3. İMPLANTIN YERLEŞTİRİLECEĞİ CEBİN SEÇİMİ

Meme büyütme ameliyatında imlant kas altı, kas üstü ve dual plan olmak üzere 3 cebe yerleştirilebilir.

Aslında meme dokusunun yerleşimi kas üstü olduğu için en mantıklı seçenek meme implantını kas üstü yerleştirmektir. Ancak deri kalınlığı yetersiz olan hastalarda implant görünümünü azaltmak için kas altı ya da dual plan tercih edilmesi gerekmektedir.

Dual plan yönteminde ise implantın üst kısmı kas altında, alt kısmı ise kas üstünde yer alacak şekilde implant yerleştirilmektedir.

En doğru ameliyat tekniği hastanın arzuları ve anatomisini dikkate alan detaylı bir muayene sonrası seçilecektir.

1.2.3 AMELİYAT SONRASI

Meme büyütme ameliyatı sonrası uyandığınızda ameliyat esnasında Ultrason eşliğinde pektoral sinir bloğu yapıldığı için dayanılmaz bir ağrı yaşamanız beklenmez.

Meme ameliyatı sonrası ağrı pek çok hastanın korkusudur fakat bizim deneyimlerimize göre pektoral sinir bloğu ve multi-modal analjezi uygulaması ile bu yersiz bir korkudur.

Ameliyat sonrası memelerde gerginlik ve deride parlaklık görünür. Bu normal bir durumdur ve meme implantları olması gereken yere yerleşip ödem azalınca düzelecektir.

Ameliyat sonrası süreçte 3 hafta korse sütyen giyilmesi zorunludur, ilk 1 ay boyunca cinsel ilişki önerilmez ve düz şekilde yatmak gereklidir.

3 ay boyunca egzersiz ve ağır aktivilerden uzak durmak gerekir.

  1. MEME BÜYÜTME VE EMZİRME

Meme büyütme ameliyatında meme başı ve süt bezleri arasındaki ilişki bozulmadığı için meme büyütme ameliyatı emzirmeye engel olmaz.

  1. MEME BÜYÜTME AMELİYATININ RİSKLERİ

Meme büyütme ameliyatı sonrası en sık yaşanan problem hamilelik, menopoz ya da aşırı kilo alıp vermelere bağlı olarak meme şeklinde oluşan deformasyonlardır. Böyle bir durumda meme diklştirme ameliyatı yapmak ya da implantı değiştirmek gerekebilir.

İkinci olarak da implantın kendisine bağlı riskler mevcuttur:çok nadir de olsa  implantların yeri değişebilir, etrafında sıvı birikimi görülebilir.

Geç dönem komplikasyon olarak ise kapsül kontraktüründen bahsedebiliriz. Kapsül kontraktürü implant etrafından oluşan bakteriyel biyofilm tabakası nedeniyle memede sertlik ve ağrı oluşması ile karakterize bir komplikasyondur. Amerikan Plastik Cerrahi Derneğinin meme büyütme sonrası kapsül oluşumunu azaltmak amacıyla yayınladığı 14 maddelik bir önlem listesi mevcuttur. Biz kliniğimizde bu maddelerin tümüne uyarak meme büyütme ameliyatı yapmaktayız.

  1. DOLGU İLE MEME BÜYÜTME

Dolgu ile meme büyütme amaçlı FDA ya da CE sertifikası alabilmiş herhangi bir ürün ya da yöntem mevcut değildir. Bu nedenle dolgu ile meme büyütme işlemi son derece riskli ve uzun vadede ölümcül komplikasyonlara yol açabilen bir uygulamadır. Meme büyütme estetiğinde en güvenli yöntem meme implatlarının kullanımıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?