Blog

Liposuction Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Liposuction inatçı bölgesel yağların bir kanül yardımıyla negatif basınç uygulanarak vücuttan alınması işlemidir. Liposuction prosedürünün bir zayıflama ameliyatı ya da tekniği olarak değerlendirilmemesi gerekir. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahide uzun yıllardan bu yana uygulanan yağ alma yöntemine son yıllarda daha yoğun ilgi gösterildiğini fark etmekteyiz. Bunu masa başında geçirilen saatlerin artışına, hareketsiz bir yaşam tarzına bağlayabiliriz. Bölgesel yağlanmalar yapısal olabileceği gibi fiziksel hareketlikten yoksun bir yaşam sürmenin sonucu olarak da karşımıza çıkabiliyor. Sonradan attığımız adımlarla zayıflama sağlayabilsek de bazı alanlardaki yağlanmaların önüne geçemeyebiliyoruz. Yağların vücutta sıkı sıkıya tutunduğu alanlar genellikle; göbek, gıdı, bel, basen ve bacak oluyor. Liposuction en çok bu bölgelere uygulanıyor. Amaç genel olarak bu bölgelerdeki yağlanma probleminden kurtulmak. Ancak bazen de farklı estetik prosedürler için vücut yağlarınıza ihtiyaç duyabiliyoruz. Mesela vücut yağlarınızın dirençli olduğu alanlardan liposuction yöntemiyle aldığımız bir miktar yağı çeşitli işlemlerden geçirerek gerekli bölgeye enjekte edebiliyoruz.

Uzun yıllardan bu yana uygulanan ve her dönem popüler olmayı başaran liposuction hakkında birçok şeyi yanlış biliyoruz. Yağlanmanın tekrar oluşmayacağı da en yaygın yanılgılardan bir tanesi. Liposuction sonrası bakım, prosedürün başarısını doğrudan etkileyen bir faktör. Liposuction sonrası başa sarmamak için bakım sürecinde ne yapmanız gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımın devamında okuyabilirsiniz.

Liposuction Sonrası Korse Şart

Korse kullanmaktan hoşlanmadığınızı biliyorum. Ancak korse, tüm estetik cerrahi prosedürleri için iyileşme sürecinin ayrılmaz bir parçası. Liposuction sonrası bakımda bir kompresyon giysisinin kullanılması, başarılı bir liposuction işleminin en kritik gerekliliğidir. Yağlar alındıktan sonra oluşan boşluk arada sıvı toplanmasını engellemek amacıyla korseyle baskı altında tutulmalıdır. Korse kullanımı aynı zamanda şişlik ve morarma gibi işleme bağlı gelişebilen yan etkilerin minimuma indirilmesinde yardımcı ve destekçidir. Göbek, gıdı, kol, bacak, basen farketmeksizin hangi bölgeye uygulanırsa uygulansın, işlem sonrası uygulama bölgesine uygun korse takılmalı ve mutlaka 3 hafta süreyle kullanılmalıdır.

Tuz Kullanımına Dikkat

Liposuction sonrası iyileşme sürecinde tuzlu besinlerin tüketimine dikkat etmek gerekir. Tuzlu besinler ödem ve şişliklerin artmasına ve iyileşme sürecinin uzamasına sebebiyet verebilir.

Beslenme Düzeni Gözden Geçirilmeli

Liposuction prosedürünün başarısına gölge düşüren etkenlerden biri de kötü beslenme alışkanlıklarında işlem sonrası da ısrarcı olmak. Liposuction sizi mevcut yağlarınızdan kurtarabilir ancak hızla aldığınız kilolar sebebiyle tekrar yağlanma sorunu yaşamayacağınızı garanti etmez.

Harekete Geçin

Çalışma şartlarınız ya da günlük yaşam akışınız düzenli spor yapmanızın önünde engel gibi görünebilir. Ancak bedensel olarak sizi hareketsiz bir yaşamdan kurtaracak formüller illa ki üretilebilir. Sağlıklı beslenme rutininin sporla desteklenmesi yağlanmayla mücadelede önemli bir silahtır.

Liposuction Hakkında Neleri Yanlış Biliyoruz?

Liposuction kolay kilo vermenize yardımcı olacak; diyet ve spora alternatif bir zayıflama tekniği değildir. Diyet ve spora rağmen kurtulamadığınız bölgesel yağlanma problemlerinin çözümünde etkili olabilen bir vücut şekillendirme yöntemdir. Az önce bahsettiğim bakım sürecinde dikkat edilmesi gereken bakım prosedürleri ihmal edildiği ya da göz ardı edildiği müddetçe aynı sorunla yeniden karşılaşmanız kaçınılmaz olabilir. Liposuction ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlardan bir diğeri ise  liposuctionın selülit ve çatlak tedavisinde etkili olduğu düşüncesidir. Liposuction, var olan çatlak ve selülitlerin giderilmesi için uygulanan bir prosedür değildir.

Kimler Uygun Aday?

Beden gelişimini tamamlamış, genel sağlık durumu cerrahi prosedürler için uygun olan, yüz ve vücut bölgesinde daha orantılı bir görsel elde etmek isteyen ve bu prosedürün amaçlarını net olarak anlamış olan kişiler liposuction yaptırabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?