Blog

Hamilelikte En Yaygın Görülen 4 Cilt Problemi Ve Tedavileri

Yaşamımızın her döneminde sahip olmak istediğimiz parlak ve ışıltılı bir cilt hamilelik sürecinde anne adayları için büyük memnuniyet yaratıyor. “Hamilelik yakıştı, sana bir güzellik geldi” gibi söylemleri boş bir iltifat olarak algılamamak gerekiyor. Zira gebelik ışıltısı bir şehir efsanesi değil. Sebebi elbette hormonlar. Ancak bazı kadınlar gebelik ışıltısının tadını çıkarırken bazı kadınlar da hamilelik süreciyle başlayıp doğum sonrası süreçte de varlığını sürdüren bazı cilt problemleriyle karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu yazıda, sizlere hamilelik sürecinde karşılaşabileceğiniz 5 yaygın cilt probleminden ve bunlarla ilgili tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim.

  1. Akne Problemi

Ergenliğin bitişiyle birlikte kurtulduğumuzu zannettiğimiz akneler, gebelik sürecinin en istenmeyen davetsiz misafiri olarak yeniden karşımıza çıkabiliyor. Östrojen ve progesteron üretiminin artışıyla birlikte birçok kadın hamilelik esnasında sivilcelenme sorunuyla baş başa kalıyor. Şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte özellikle de akneye yatkın cilt tipine sahip anne adaylarında bu sorun kaçınılmaz olabiliyor.

. Tedavi Seçenekleriniz Neler?

Hamilelikte meydana gelen sivilceler hormonaldir. Katı bir ilaç tedavisine gerek olmadığı gibi bu süreçte ilaç kullanımı zaten uygun değildir. Doktorunuzun önereceği ürünlerle gerçekleştireceğiniz doğru bir cilt bakımı sayesinde akne problemlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu hijyendir. Bakteri çoğalmasını önlemek ve aknelerin kalıcı izlere dönüşmesini önlemek için yüzünüze dokunmamalı, sivilcelerinizle oynamamalı ve onları sıkmaya çalışmamalısınız.

  • Çatlak Oluşumu

Hamilelikte cilt problemlerinin bahsedildiği yerde çatlaklar asla es geçilemez. Kilo alımı ve cildin gerilmesiyle birlikte başta gebeliğin tüm yükünü taşıyan göbek bölgesi olmak üzere; memeler, bacaklar ve kollarda şeritler halinde çatlak oluşumu en sık yaşanan cilt problemlerinden bir tanesi. Cilt sağlığı açısından her hangi bir risk teşkil etmese de estetik açıdan rahatsız edicidir. Çatlak izlerini tamamen yok etmek söz konusu değil. Ancak erken evrede müdahale edildiği takdirde bu izleri daha az fark edilebilir kılmak mümkün.

. Tedavi Seçenekleriniz Neler?

Öncelikle gebelik süreci boyunca çatlak oluşumu riskini azaltmaya yardımcı olacak bireysel tedbirlerinizi almalısınız. Kilo kontrolünün sağlanması, cilt sağlığını destekleyen bir beslenme programının uygulanması, cildin düzenli olarak nemlendirilmesi alabileceğiniz basit önlemlerden bir kaçı. Çatlak oluşumunu engelleyememişseniz yapmanız gereken ilk şey çözümü zamana ertelememektir. Dermoterapi, PRP ve lazer gibi tedavi seçenekleriyle çatlakların görünümünü azaltabilir, bunu estetik bir sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

  • Melasma Yani Gebelik Lekesi

Hamileliğin yaygın cilt sorunlarından biri olan melasma, hormon dalgalanmalarının sonucu olarak ortaya çıkıyor. Hamilelik sırasında aşırı melanin üretiminin ciltte meydana getirdiği koyu lekeler bazen kendiliğinden geçebiliyor. Kalıcı hale geldiği durumlarda bazı tedavilerin uygulanabilmesi için gebelik ve emzirme sürecinin tamamlanması gerekiyor.

. Tedavi Seçenekleriniz Neler?

Tıpkı çatlaklarda olduğu gibi cilt lekelerinde de kişisel önlemlerle işe başlıyoruz. Güneşe uzun süre maruz kalmamak ve düzenli olarak güneş koruyucu krem kullanmak son derece önemli. Bunun yanı sıra cilt bakımı için kullanılan ürünlerin C vitamini içerikli olması da fayda sağlayabiliyor. Gebelik lekelerinin tedavisinde kimyasal peeling uygulaması etkili bir yöntem. Gebelik sonrası 6 ay içerisinde kendiliğinden geçmeyen cilt lekeleri için kimyasal peeling seçeneği düşünülebilir. Dikkat edilecek en önemli konu bu işlemin uygun mevsim şartlarında yapılması gerekliliği. Bir diğer deyişle yaz mevsiminin geçmesini beklemelisiniz.

  • Cilt Kuruluğu Ve Kaşıntı Sorunu

İşte size kaynağı hormonlara dayanan bir cilt problemi daha. Ancak bu sefer hormonlar dolaylı yoldan bu sorunu tetikliyorlar. Elastikiyet ve nem kaybı cilt kuruluğuna ve buna bağlı kaşıntılara sebep olabiliyor. Gebelik sürecinde vücudun daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Buna ek olarak, hamilelik sürecini bulantı ve kusma sorunlarıyla geçirenler için sıvı kaybı kaçınılmazdır.

. Tedavi Seçenekleriniz Neler?

Tek çözüm yolu cildin nem dengesini korumak. Sıvı ihtiyacını su ile karşılamak, cilt bakım rutinlerini uygularken nemlendirici kullanımını es geçmemek, doktorun bilgisi ve önerisi doğrultusunda doğal yağların nimetlerinden faydalanmak bu sorunla baş etmenizde yardımcı olacaktır. Bu tarz zahmetsiz ve doğal önlemlerle sadece kuruma ve kaşıntı problemlerinin için değil çatlak oluşumunun da önüne geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?