Blog

Gıdı Lipo Hangi Durumlarda Etkili?

Gıdı kelime olarak her ne kadar sempatik çağrışımlar yapsa da çene altındaki dolgun ve sarkık görünümüyle jawline hattını ve sınırlarını ihlal eden görsel bir deformasyon. Bebekleri ya da çocukları gıdılarından sevmek çift taraflı eğlenceli olabiliyor ancak yetişkinler dünyasında gıdının ne yazık ki sevimli, eğlenceli ya da sempatik bir karşılığı yok.  Hem kadınlar hem de erkekler için can sıkıcı bir estetik problem. Gıdının kilolu kişilerde meydana geldiği yönünde baskın bir kanı olsa da kilo problemi olmayanlarda da görülebiliyor. Yağlanma oranı, görünüm olarak yaygınlığı, sarkma derecesi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bazen çift çene görünümüne sebep olacak kadar yaygın olabiliyor bazen de çene altından küçük ve boş bir kese gibi sarkarak anlamsızca yer işgal edebiliyor.

Gıdı bölgesindeki Yağlanmaya Dikkat

İnsülin direnci; obezite, tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi birçok sağlık sorununa yol açabiliyor. Özellikle diyabet hastalarında ya da halk arasında söylendiği şekliyle şeker hastalarında vücudun belli alanlarında yağlanmalar gözlemlenebiliyor. Göbek ve gıdı bölgelerinde oluşan yağlanmalar diyabetle ilişkili olabiliyor. Gıdı bu noktada sadece estetik bir problem değil aynı zamanda kronik şeker hastalığının habercisi olabiliyor.

Gıdısıyla Yaşamak İstemeyenler Buraya

Sorunun kaynağı ne olursa olsun, gıdı; boyun bölgesinin zarafetini ve yüz konturunu bozan anlamsız bir yük. Göz zevkinize elem veren bu problemden estetik bir şekilde kurtulmanız mümkün. Liposuction ve germe prosedürleriyle çene altı fazlalıklarınızdan arınabilirsiniz. Gıdı Lipo bazen tek başına yeterli olabiliyorken bazı durumlarda da germe ameliyatı ile bir arada yapılabiliyor. Ameliyat yöntemine karar vermeden önce şu sorunun cevabını vermek gerekiyor:

Yağ Toplanması Mı? Sarkma Mı?

Yaşlanma, hızlı kilo kaybı, yer çekimi, sarkma probleminin en bilindik gerekçeleri. Cilt dokusunda hacim ve elastikiyet kaybı, gevşeme ve sarkma problemleriyle bizi baş başa bırakabiliyor. Genetik yatkınlık ve yapısal faktörler doğrultusunda bu sorunu çok yoğun da yaşayabiliyoruz, hafif düzeyde de. Gıdı bölgesinde meydana gelen sarkmalar, derecesine bağlı olarak germe prosedürüyle giderilebiliyor. Liposuction bir tür yağ alma işlemidir ve amaç sarkmaları gidermek değil bölgesel olarak depolanmış inatçı yağları vücuttan uzaklaştırmaktır. Gıdı lipo çene altında biriken yağ fazlalıklarını almak için uygulanan bir ameliyattır. Yani bir nevi yağ toplanması için yağ toplama prosedürüdür. Ameliyat yöntemi belirlenirken, sarkma ve yağlanma problemleri ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Gıdı Lipo Tek Başına Yeterli Mi?

Gıdı lipo ile boyun ve çene arasındaki bölgede bulunan fazla yağlar alınarak daha estetik bir görsel elde edebilmek mümkündür. Ancak az önce de belirttiğim gibi bu bir yağ alma işlemidir ve bazen tek başına yeterli sonuçları sunmayabilir. Kişilerin; yaşı, kilosu, yağ fazlalığına eşlik eden sarkma problemi olup olmadığı, çenenin yapısı ve şekli gibi faktörler bir arada değerlendirilerek başka prosedürlerle kombine edilip edilmeyeceğine karar verilir. Özellikle ileri yaş grubunda gıdı liponun, gıdı germe ameliyatlarıyla bir arada yapılmasını daha uygun buluyorum. Bazı durumlarda çene bölgesinin de şekillendirilmesi gerekebiliyor. Çene yapısı küçük olan hastalarda düzgün bir yüz konturu elde edebilmek için gıdı lipo, çene şekillendirme prosedürleriyle kombine edilebiliyor. Kısacası gıdı lipo; ihtiyaçlar doğrultusunda kişiye özel olarak planlanan bir prosedür.

Gıdı Lipo Kalıcı Mı?

Gıdı lipo sonrası hastalara, işlem bölgesinde bası oluşturacak gıdı korsesi giydiriliyor. Amaç, arada sıvı birikmesini engellemek ve iyileşme sürecini kısaltmak. İyileşme sürecinde doktorun yönergeleri titizlikle takip edildiği müddetçe, gıdı estetiğini dayanıklı bir prosedür olarak değerlendirebiliriz. Ancak kilo alma verme dengesinin bozulması bu bölgede yeniden yağlanma oluşumuna sebebiyet verebilir. Kısacası işlemin ne kadar kalıcı olacağı, yaşam tarzınıza ne kadar dikkat ettiğinize bağlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?