Blog

Estetik Turizminde İşler Nasıl Yürüyor?

Estetik turizmi son 10 yılda ivme kazanan bir sektör. 2019 yılı verilerine göre dünya genelinde bu alanda yedinci sırada yer alıyoruz. İlk altıda kimler var? Amerika, Brezilya, Japonya, Meksika, İtalya ve Almanya. Yine 2019 yılı verilerine göre Türkiye’de ameliyatlı ve ameliyatsız 754.392 prosedür gerçekleştirildiği bildiriliyor. Bu veriler bize şunu gösteriyor. Yurtdışında yaşayan binlerce hasta ülkemizdeki cerrahlara kendilerini güvenle emanet edebiliyorlar. Yurt dışı hastalarının estetik uygulamalar için bizi tercih etmelerinin bir diğer önemli nedeni de; estetik prosedürlerin Türkiye’de daha ekonomik olması. Sağlık turizmi kliniklerine bu noktada önemli görevler düşüyor. Estetik turizminde yakalanan bu ivmeyi, elde edilen bu başarıyı sürdürebilmek ve daha yukarılara taşıyabilmek adına hastaların ihtiyaçlarına her aşamada doğru cevap verebilmek ve karşılaşabilecekleri sorunları öngörerek bunları elimine etmek gerekiyor.

Yurtdışı Hastası Neye İhtiyaç Duyar?

Hasta Kendini Kime Emanet Edeceğini Bilmek İster

Hasta kendisini emanet edeceği doktoruna önce güvenmek ister. Güvenebilmek için de bilgiye ihtiyacı vardır. Sosyal medya günümüzde en önemli iletişim kanalı ve tanıtım platformudur. Artık iş başvurularını değerlendirirken dahi başvuran kişilerin sosyal medya hesaplarını referans alıyoruz. Estetik cerrahların sosyal medya hesapları da hastalar açısından fikir edinebilmek için önemli bir araçtır. Doktoru tanımak, uzmanlık alanlarını keşfetmek, gerçekleştirdiği prosedürleri video çekimlerinde izlemek, diğer hastaların yorumlarını görmek, hastaların karar alma süreçlerinde son derece etkilidir. Bunun yanı estetik olmak isteyen birçok insan araştırmalarını kliniğin ya da doktorun web sayfasını inceleyerek yaparlar. Web sayfasında; doktorun aldığı eğitimlerden ve mesleki tecrübelerinden oluşan bir özgeçmiş ve hastanın ulaşabileceği; elektronik posta adresi, telefon numarası, sosyal medya hesapları gibi iletişim bilgileri mutlaka yer almalıdır. Bunun yanı sıra hastalar, gerek web sayfasından gerekse sosyal medya hesaplarından, cerrahın gerçekleştirdiği uygulamaların öncesine ve sonrasına ait karşılaştırmalı fotoğrafları görüntüleyebilmeliler. Yurt dışı hasta bu bilgilere kolayca erişebildiği müddetçe kendisini güvende hisseder.

Hasta Doktorunu İlk Kez Ameliyathanede Görmemeli

Hasta, ülkesinden ayrılmadan önce doktoruyla görüşmek ister. Bunun video call aracılığıyla mutlaka sağlanması gerekir. Hastanın tam olarak ne istediği, beklentilerinin ne olduğu, ihtiyaçları doğrultusunda hangi tedavinin kendisi için daha uygun olduğu gibi konular doktorla birlikte bu aşamada değerlendirilmelidir. Farklı bir ülkeden estetik yaptırmak için gelen, buna zaman yaratan ve bütçe ayıran hastalar, gelmeden önce bu konuları netleştirmek isterler. Video konferans; hastanın doktorunu tanıması ve isteklerini anlatması açısından sadece bir ön görüşme olarak değerlendirilmeli, hasta ameliyattan 1 gün önce muayene edilmelidir.

Tüm Süreç Çok İyi Planlanmalı

Sağlık turizmi klinikleri vaatlerine sadık kalmaları gerekir. Aracı acenteler sundukları hizmetlerle ilgili hastaların önüne net bir tablo koymalılardır.

Zira vaatlerle sunulan hizmetler arasındaki tutarsızlık yurtdışı hastalarında güven kaybına yol açar. Hastanın ülkeye giriş yaptığı andan çıkış yaptığı ana kadar; yeme, içme, konaklama, havaalanı transferi gibi her türlü ihtiyaç doğru bir şekilde organize edilmelidir.

Yabancı Dil Bilen Hasta Danışmanı Sağlanmalı

Estetik operasyon için ülkemizi tercih etmiş yurtdışı hastalarına kendi dillerinde tercüme yapabilen ve de İngilizce bilen hasta danışmanları eşlik etmelidir. Hasta iletişimsizlik kaynaklı aksaklıklarla uğraşmamalı ve her aşamada doğru anlaşıldığından emin olmalıdır.

İyileşme Sürecinde Danışmanlık Hizmeti Sürdürülmeli

Hastalar iyileşme sürecinde kendilerini nelerin beklediğine dair sürprizlerle karşılaşmaktan hoşlanmazlar. İşlem sonrasıyla ilgili olası yan etkiler konusunda doktorlarından aldıkları bilgilerin dışında bir tablo yaşamak istemezler. İyileşme sürecinde hastalar tüm gelişmeleri ya da sıkıntıları aktarabilecekleri, onay ya da yönlendirme isteyebilecekleri danışmanlara ihtiyaç duyarlar. Hasta bu anlamda da desteklenmeli iyileşme süreci tamamlanana kadar her türlü danışmanlık hizmeti sunulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?