Blog

Estetik Ameliyat Öncesi Kilo Vermek Neden Önemli?

İster ameliyatı ister ameliyatsız olsun estetik dünyasında sizi mutsuz eden görsel şikayetlerinize hitap edebilecek birçok seçeneğe rastlamanız mümkün. İlgi gösterdiğiniz prosedür hangisi olursa olsun iyi bir cerraha denk gelmek son derece önemli. Sonrası içinse geriye değerlendirilecek tek bir şey kalıyor. O da prosedür için uygun aday olup olmadığınız. Cerrahi olan ya da olmayan her prosedür için uygunluk kriterlerini sağlamanız gerekiyor. Söz konusu ameliyatlı estetik seçeneklerse bunun bir de hazırlık süreci olduğunu unutmamak gerekiyor. Ameliyat kararı genel sağlık durumu iyi olan hastalar için alınır. Dolayısıyla hastanın fiziksel olarak cerrahi prosedürlere hazır olması önemli bir konu. Sağlıklı bir kiloda olmayan hasta için ameliyatlar riskli olabileceği gibi, işlem sonrasında istenilen neticelere ulaşmanın da önünde engel teşkil edebiliyor. Bu sebeple estetik cerrahilerde vücut kitle indeksi önemli rol oynuyor.

Vücut Kitle İndeksi Estetik Cerrahi İçin Neden Önemli?

Vücut kitle indeksi (VKİ) vücut ağırlığının, boyun uzunluğunun karesine bölünmesiyle hesaplanır. Yapılan hesaplama sonucunda çıkan değer 30 ila 35 aralığında ise kişiler kilolu, yani şişman kategorisinde değerlendiriliyorlar. VKİ’si 35’in üzerinde olan kişiler ise sağlık açısından riskli grup olarak tanımlanıyor. Bu durumu komplikasyon oluşumu açısından diğer tüm etkenlerden bağımsız; tek başına bir risk olarak kabul ediyoruz. Gerek cerrahi aşamada gerekse iyileşme süreci açısından; ameliyat öncesi hazırlık sürecinde; kilo problemi olan hastalarımızdan, uygun bir diyet programı yardımıyla kilo vermelerini ve beden sağlığı olarak estetik ameliyata elverişli hale gelmelerini talep ediyoruz. Ameliyat öncesi kilo kontrolü, sadece sağlık açısından bir önlem değil aynı zamanda da uygulanan prosedürün başarılı olması için de önemli bir kriter. Bir ameliyatın estetik sonuçlarından maksimum düzeyde fayda sağlanmak isteniyorsa ideal kiloda ya da buna yakın bir kilo seviyesinde olmak gerekiyor.

Estetik Ameliyata Kilolu Girmek Hangi Riskleri Doğurur?

 • Cerrahi Güvenlik Riski

Bir hastanın estetik ameliyatına karar vermeden önce en çok şunları göz önünde bulundururuz:

 • Hastanın yaşı, boyu, kilosu kaç?
 • Kronik hastalıkları var mı?
 • Düzenli olarak kullandığı ilaçlar var mı?
 • Ameliyat öyküsü var mı?
 • Psikolojik rahatsızlıkları var mı?
 • Beklentilerinde gerçekçi mi?

Vücut kitle indeksi yüksek riskli grupta olan hastalarımız için ameliyat kararı almak hastanın cerrahi güvenliğini riske atmak anlamını taşır.

 • İyileşme Sürecinin Uzaması

Fazla kilo yara iyileşmesini geciktiren ve güç hale getiren bir faktördür. Bu durum komorbiditesi olan hastalar için de ayrı bir risktir. Komorbidite için; aşırı kiloya diyabetin eşlik ettiği durumları örnek olarak verebiliriz. Diyabet hastalarında yara iyileşmesi sıkıntılı bir konudur. Kan şekeri seviyesinin ameliyat öncesi mutlaka kontrol altına alınması gerekir. Diyabet hastalığı için kilo kontrolünün çok önemli olduğunu biliyoruz. Birbiriyle iç içe geçmiş bu ve benzeri durumların varlığında gerçekleştirilen ameliyatlar sonrası iyileşme süreci uzun ve sıkıntılı olabiliyor.

Estetik Ameliyatlar Öncesi Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak İpuçları Neler?

Herkesin kilo verme serüveni birbirinden farklı yöntemlerden oluşur. Ancak yine de ortak paydada toplanan ve herkes için işe yarayan bazı ipuçları da var.

 • Fazla kilolar büyük ölçüde beslenmeyle alakalıdır. Ancak bu yine de sadece beslenmeye dikkat ederek başarıya ulaşabileceğiniz anlamını taşımaz. Spor aktiviteleriyle desteklenen diyetlerden daha etkili ve hızlı sonuçlar alınabilir.
 • Kalori sayarak kilo vermeye çalışmanın etkili bir yöntem olmadığı artık biliniyor. Yediklerinin kalorisine değil kalitesine odaklananlar kazanıyor. Mümkün olduğunca doğal besinlere yönelmek, sağlıklı kilo vermenin altın anahtarı olarak kabul ediliyor.
 • Sebze, protein ve sağlıklı yağlar; beslenme programının temelini oluşturmalı. Zira kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasında önemli rol oynuyorlar.
 • Kilo verme sürecini bir profesyonelle yürütmek her zaman daha faydalı bir seçenek. Üstelik vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu ve en sağlıklı şekilde nasıl kilo verebileceğinizi ancak işin uzmanlarına danışarak öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?