Blog

Dudak Dolgusunda Kanül Mü? İğne Mi?

Dudaklar hiç kuşkusuz ki yüz bölgesinin en çekici, en seksi, en cazibeli organı. Cinselliğin, sevginin, şefkatin en şahane temsilcisi. Yüz estetiği prosedürleri içerisinde dudak dolgusu uygulamalarının bu denli popüler olmasına şaşırmamak gerek. Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarında hacim kaybı yaşayan ya da daha dolgun ve biçimli dudaklara sahip olmak isteyen kişiler, dudak dolgusu uygulamalarına yöneliyorlar. Bana en çok dudak dolgusunda hangi tekniğin daha avantajlı ve risksiz olduğu soruluyor. Dudak, bir milyondan fazla sinir ucunu bünyesinde barındıran hassas bir organ. Çekici olmaları kadar sağlıklı olmaları ve zarar görmemeleri de son derece önemli. Bu sebeple dolgu işlemi hangi teknikle uygulanırsa uygulansın iki konuya çok dikkat etmek gerekiyor. Birincisi dolgu içeriğinin kalitesi ve orijinalliği, ikincisi ise işlemi uygulayacak kişinin yetkinliği ve uzmanlığı. Yapılan işlem, bu koşullar sağlandığı müddetçe güvenli olacak ve istenilen sonuçları sunacaktır. Peki, hangi tekniğe nasıl karar verilir? Dudak dolgusunda kullanılacak teknik, ihtiyaçlarınız ve doktorunuzun tercihleri doğrultusunda belirlenir.

Dudak Dolgusu Tekniklerini Tanıyalım

Dudak dolgusu iki teknikle gerçekleştirilebiliyor. Kanül ile dudak dolgusu ve iğne ile rus usulü dudak dolgusu. Her ikisi de güvenle tercih edilebilecek teknikler. Ancak elbette aralarında bir takım farklılıklar var.

Kanül İle Dudak Dolgusu Nedir?

Bu teknikte dudak dolgusu künt uçlu kanüller aracılığıyla gerçekleştirilir. İğne kadar ince ancak iğne kadar sivri değildir. Dudak içerisinde dokuyu tahrip etmeden, kesmeden, parçalamadan ilerler. Yani dudak dokusuna zarar vermez. Dolayısıyla, ucu künt kanül ile yapılan dudak dolgusu işleminden sonra şişme ve morarma gibi yan etkiler büyük oranda beklenmez. Yaklaşık yarım saat sürebilen dudak dolgusu uygulaması sonrasında değişim hemen gözlemlenebilir. Gündelik yaşantıyı aksatacak bir prosedür değildir. Kontrol randevusu esnasında doktorunuz gerek görürse rötuşlar da yapılabilir.

İğne İle Rus Usulü Dudak Dolgusu Nedir?

Adını son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız rus usulü dudak dolgusu, kıl kadar ince iğneler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Rus usulü dudak dolgusu, daha minimal şekillendirmelerde etkili bir yöntem. Kanül ile dudak dolgusu işlemine göre dezavantajı şişme ve morarma riskinin rus usulü dudak dolgusunda daha yüksek olması. Avantajı ise iğnenin kanüle göre daha kolay yönlendirilebiliyor olması. Rus usülü dudak dolgusu hyalüronik asit bazlı bir dolgudur. Kıl iğnelerle dolgu malzemesi dudağa enjekte ediliyor. Ortalama 15 ila 20 dakika arasında süren işlem tıpkı kanül ile dudak dolgusu uygulamasında olduğu gibi gündelik yaşantıyı aksatmayacak kadar kısa ve zahmetsiz.

Kimlerin Dudak Dolgusuna İhtiyacı Var?

Dudak dolgusu prosedürü için katı uygulama kuralları yok. Dudak bölgesinde daha dolgun ve biçimli bir görünüm elde etmek isteyen herkes için uygun olabilen bir prosedür. Yalnız 18 yaş altı bireylere önermiyoruz. Yaşlanmayla birlikte dudaklarında volüm kaybı yaşayan, dudaklarında simetri sorunu olan, ince yapısı nedeniyle dudaklarından hoşnut olmayan ya da tüm dikkatleri hayranlıkla dudaklarında toplamak isteyen herkes kanül ile dudak dolgusu ya da iğne ile rus usulü dudak dolgusu yaptırabilir.

Dudak Dolgusu Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Zaman zaman medya aracılığıyla dudak dolgusu mağdurlarının haberlerine denk geliyoruz. Görselleri tüyler ürpertiyor. Bu tarz haberlere konu olan kişilerin hikayelerini dinlediğinizde hepsinin hatalı uygulama mağduru olduğunu görebilirsiniz. Yetkinliği ve uzmanlığı olmayan kişiler tarafından, uygunsuz koşullarda yapılan dudak dolgusu uygulaması sadece memnuniyetsizlikle sonuçlanmıyor. Bazen telafisiz neticelere sebep olabiliyor. Dudaklarını dolgu uygulamalarıyla şekillendirme kararı alan kişilerin bu konuda bilinçli davranmaları ve alanında uzman kişilere başvurmaları gerekiyor. Dudak dolgusu uygulamasında estetik beklentileriniz ne kadar önemliyse, beklentilerinizin size uygunluğu da o derece önemli. Yapılan işlemin komşu bölgelerle uyumuna dikkat etmek gerekiyor. Taleplerinizle, sizin için uygun olabilecek dolgunluk oranını dengeleyebildiğimiz müddetçe hem doğal hem de çekici dudaklara sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?