Blog

Dudak Dolgusunda Dolgu Maddesi Yerinden Oynar Mı?

Zahmetsiz uygulama, konforlu iyileşme süreci ve mutlu eden görsel sonuçlar… Kulağa oldukça hoş geliyor. Bir estetik prosedürden daha ne bekleyebiliriz ki? Hyalüronik asit bazlı dudak dolgusu ile dudak şekillendirme ve büyütme uygulaması bu avantajlarıyla çok sevildi. Gülümsemenin iyileştirildiği ve dudakların yüz hatlarına uygun olacak şekilde biçimlendirildiği dudak dolgusu, kısa sürede düzelen biraz şişlik biraz morarma gibi geçici ve beklenen yan etkilere sahip. Ancak öte yandan her estetik prosedürün risk taşıdığı bu risklerin de işlem işin uzmanı tarafından gerçekleştirildiği müddetçe yönetilebilir oldukları unutulmamalıdır. Dudak dolgusunun istenmeyen sonuçlarından bir tanesi de uygulanan dolgu maddesinin kayması yani yer değiştirmesi sorunudur. Uygulama hataları ördek dudak görünümüne yol açabilir ve bunun sonucunda daha doğal bir görünüme nasıl kavuşacağınızın çarelerini aramaya başlayabilirsiniz.

Dolgu Maddesi Neden Yer Değiştirir?

Dudak dolgusunun yerinden oynamasına yol açan birçok neden olabilir.

  1. Dolgu Maddesinin Hatalı Yerlere Uygulanması

Dudak dolgusu öncesi dudağın anatomik yapısı ve gülme estetiği çok iyi değerlendirilmelidir. Yanlış alanlara yapılan enjeksiyon işlemi, dolgu maddesinin hareketliliğine yol açabilir. Dolgu maddesi olması gereken yere ve uygun derinlikte yerleştirilmediği müddetçe hareket etmesi kaçınılmaz olabilir. Derinliğin doğru ayarlanması ve uygulamada kullanılan iğneler başarılı bir dudak dolgusu estetiği için esastır.

  • Dolgu Maddesinde Aşırıya Kaçmak

Aşırı enjeksiyon ya da başka bir deyişle dolgu maddesinin gereğinden fazla yerleştirilmesi de hareket riskini artıran önemli nedenlerden biridir. Dudak yapısı kapasitesinden fazla miktarda enjekte edilen dolgu maddesini taşıyamaz. Böyle durumlarda dolgu maddesinin komşu bölgelere taşması kaçınılmazdır.

  • Kötü Ürün Kullanımı

Dudak şekillendirme ve büyütme prosedüründe kullanılan her dolgu maddesi aynı kalitede değildir. Dudak yapısına uygun olmayan kötü ya da yanlış ürün kullanımı sonucu dolgu malzemesinin kayma riski artar.

  • İnflamasyon Oluşumu

İnflamasyon, hastalık ve yaralanmalar karşısında vücudun verdiği doğal bir tepkidir. Dudak dolgusu uygulaması sonrası enjekte edilen ürünü yabancı bir madde olarak algılayan vücut, tepkisini inflamasyon yani iltihaplanma şeklinde ortaya koyabilir. Dudak dolgusu işlemi sonrası bu durum titizlikle takip edilmeli, işlem bölgesinde meydana gelen değişimler mutlaka doktorla paylaşılmalıdır.

Yer Değiştiren Dolgu Maddesi İçin Çözüm Seçenekleri Neler?

Dudak dolgusunun taşmasını, yer değiştirmesini ya da kaymasını başarısız bir sonuç olarak değerlendiriyoruz. İşlem sonrası bir şekilde böyle bir tabloyla karşılaşmışsanız bunu düzeltmek için 2 seçeneğiniz bulunuyor.

  1. Hyaluronidaz: Hyaluronidaz hyalüronik asit bazlı dolguları eritmek için kullanılıyor.Bu yöntemle dolgu maddesinin tamamını çıkarmak ya da sadece sorunlu kısımlara müdahale etmek mümkün. İşlemden birkaç saat sonra dolgu maddesi yumuşayarak dudaklar daha biçimli ve doğal bir görünüme kavuşuyor.
  • Akışa Bırakmak: Dolgunun zaman içerisinde kendi başına dağılmasını beklemek de bir seçenek olabilir. Ancak bu yola gitmek, 12 ay gibi uzun bir zaman dilimini göze almak anlamına gelebilir.

Dudak Dolgusunda Dolgu Maddesinin Yer Değiştirmesi Önlenebilir Mi?

Estetik prosedürlerde riskleri tamamen ortadan kaldırmak iddialı bir söylemdir. Her işlemin kişilere göre değişebilen ya da herkesçe ortak yaşanan yan etkileri vardır. Önemli olan riskin derecesini ne kadar artırdığınız ya da azalttığınızdır. Dudak dolgusu gibi en göz önünde olan ve yapısal olarak son derece hassas bir bölgeye işlem yaptırmayı düşünüyorsanız, öncelikli konunuz doktor seçiminizdir. Basit gibi görünen uygulamaların dahi tecrübesizlikle ve daha kötüsü sahtekarlıkla berbat edilebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Dolgu maddesinin kayması hatalı seçimlerin ya da uygulamaların en masum sonucu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?