Blog

Botoks Hakkında Bilmediğiniz 10 Farklı Gerçek

Bir güzellik tutkunuysanız, ince çizgiler ve kırışıklıklar ortaya çıkmaya başladığında muhtemelen aklınıza ilk gelen tedavi botox olacaktır.

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği, yılda 5 milyondan fazla insanın Botox işlemini yapıldığını bildiriyor.

Ancak Botoksta ince çizgileri tedavi etmesi ve popüler bir isim olmasından daha fazlası var.  

İşte Botoks hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 farklı gerçek!

1. Evreka! Gıda zehirlenmesine yol açan toksin

Botox, 1820’lerde keşfedilen bir tür olan botulinum toksininin kısaltmasıdır. Justinus Kerner, düzinelerce Alman’ı hangi sosisinin zehirlediğini belirlemeye çalışırken keşfetti. Görünüşe göre etteki toksin ölümlere neden olmuştu. Kerner, toksine sosis anlamına gelen “botulizm” adını verdi.

2. Silah Olarak Botoks

Botox kesinlikle kırışıklıklara karşı bir silah olsa da, botulinum toksini bir zamanlar 2. Dünya Savaşı sırasında biyolojik silah alternatifi olarak araştırılmıştı.

3. Botoks Depresyonu Tedavi Edebilir

Bazı araştırmalar, Botox enjeksiyonunun depresyona yardımcı olabileceğini göstermektedir. Kulağa tuhaf mı geliyor? Tamam düşünelim… Duygularımız yüz ifadelerimize çok fazla yansır. Fakat botokslanmış bir yüz bu yansımayı yumuşatır. Araştırmalar, botoks sayesinde mutlu gözüken bir yüze sahip olan insanların, ruhsal olarak kendilerini daha iyi hissettiğini gösteriyor.

4. Artık Terleme Yok

Ter bezlerinizi uyaran sinirlerden gelen kimyasal sinyalleri engellemek için cildinize botoks enjekte edebiliyoruz. El içlerine, ayak tabanlarına ve hatta meme altına…

5. Güle Güle Migren

2013 yılında FDA, migren tedavisi için Botoksu onayladı. Kimyasalın neden semptomları hafiflettiği tam olarak bilinmemekle birlikte, bazıları ağrı sinyallerinin sinir uçlarına ulaşmasını engellediğini öne sürüyor.

6. Kronik Ağrıyı Hafifletin

Botoks, kronik ağrıya neden olan kasların gerilmesine neden olan sinyalleri bloke eder. Enjeksiyonlar, ağrı seviyenizi ve buna bağlı olarak kronik ağrı nöbetleriniz varsa yaşam kalitenizi önemli ölçüde iyileştirebilir.

7. İdrar kaçırma şikayetlerinde botoks

İdrar kaçırma şikâyetiniz varsa, botoks enjeksiyonlarını düşünebilirsiniz. Mesane kaslarınız spazm yaptığında, kazara sızıntıya neden olur. Botoks kas dokusuna enjekte edildiğinde spazmlar azalır ve mesanenizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.

8. Bu Kasları Gevşetin

Dişlerinizi sık sık gıcırdatıyor musunuz? Botokstan faydalanabilirsiniz.

Botox, kozmetik bir işlem olarak bilinmesine rağmen, ilk olarak kas disfonksiyonunun bir sonucu olarak şaşılığın tıbbi tedavisi için kullanılmıştır. Botox gevşetici olarak işlev görür, dokunun düzgün çalışmasını sağlar ve etkilenen bölgeyi rahatlatır.

9. Aslında Bir Marka Adı

Botoks özünde Sanayağ, Selpak gibi bir jenerik marka ismidir. İnsanlar tüm kırışıklık karşıtı tedavilere Botoks diyor. Aslında Botox, botulinum toksini içeren bir dizi üründen sadece biridir.

10. Sonuçları Görmek Dolgulardan Daha Uzun Sürer

Dolgu maddeleri enjekte edildikten sonra anında etki gösterir. Ancak Botoksun tam etki göstermesi yaklaşık 15 gün sürer. Sonuçlar kişiden kişiye değişir ve genellikle yaklaşık 5 ay içinde başka bir tedaviye ihtiyacınız olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?