Blog

Ameliyatsız Estetikte Kaçak Ürün Tehlikesi

Genç, güzel ve sağlıklı görünmeyi kim istemez ki? Ancak bazen bu uğurda attığımız hatalı adımlar başımıza büyük dert açabiliyor. Gün geçmiyor ki basında estetik mağdurlarıyla ilgili bir habere denk gelinmesin. Bu tip vakaların önüne geçmenin tek yolu ise farkındalık oluşturmak ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak.  

Kendini ispatlamış prosedürlerin güvenilirliğini sorgulatan bu durum neyle açıklanabilir? Yüz bölgesi için ameliyatsız gençleştirme prosedürlerinden faydalanmak isteyen kişiler nelere dikkat etmeli ve neleri sorgulamalı? Bu soruların cevabını yazımın devamında okuyabilirsiniz.

Dolgu Ve Botoks İçeriklerine Dikkat

Ameliyatsız yüz gençleştirme prosedürleri içerisinde, dolgu ve botoks en çok rağbet gören iki uygulama. Uzun yıllardan bu yana yapılan ve her dönem ilgi odağı olmayı başarmış bu iki anti aging prosedürü, uygulama açısından da oldukça kolay ve zahmetsiz opsiyonlar olarak değerlendiriliyorlar. Uygulandıkları alanlarda minimal müdahalelerle dahi mucizeler yaratabilen dolgu ve botoks, nasıl oluyor da zaman zaman dehşet verici görsel neticelere yol açıyor?

Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi; piyasaya kaçak yollarla girmiş; nasıl geldiği ve hangi koşullarda saklandığı belli olmayan malzeme içeriği. Kaçak ya da sahte botoks, kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Normal şartlarda botoksun etkisi yaklaşık 6 ay sürüyor. Sahte/kaçak botoks uygulamasında ise kişiler ya yaptırdıkları işlemden hiçbir fayda sağlamıyorlar ya da işlem kısa sürede etkisini yitiriyor.

Dolgu malzemesinde kaçak ürün kullanımının ise botoks kadar masum sonuçları olmayabiliyor. Basında yer alan haberlere şöyle bir göz attığınızda orijinal olmayan ürünle yapılan dolgu uygulamasının hayati tehlikeye kadar uzanan sonuçları olabileceğini kolaylıkla görürsünüz. Yüzünde, göz bebekleri kaybolacak kadar şişlikleri olan, ya da dudakları yüzünü ele geçiren vakalar bunun en somut örneği.

Dolayısıyla, yüzünüze içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz hiçbir ürünü uygulatmamanız gerekiyor. Zira, ameliyatsız estetik prosedürlerde kullanılan sahte ve kaçak ürünler tehlike saçıyor.

Yüzünüzü Kime Emanet Ettiğinize Dikkat

Her bir estetik prosedür popülaritesini; tatmin edici görsel sonuçlara ve bu sonuçları sunan estetik plastik cerrahlara borçludur. Yüzünüze müdahale edecek kişinin, yüz anatomisine hakim olması gerekir. Yüzdeki; kemik, kas, yağ dokusu ve sinir dağılımı, yüz şekillendirme uygulamaları için son derece önemlidir. Nereye nasıl bir işlem yapılması gerektiğini, bu bilgilere sahip olmadan bilmek mümkün değildir. İşlem; ne kadar kolay, ne kadar zahmetsiz olursa olsun, yanlış ellere düşmüşse; sinirlerde tahribata, doku hasarına ve belli alanlarda kalıcı his kayıplarına sebep olabilir. Doktor olmayan, doktor olup da bu alanda tecrübesi olmayan ya da estetik uygulamalarla ilgili uzmanlığı ve yetkinliği olmayan kişilere yüzünüzü emanet etmeyin. Doktor seçimi yaparken şunları sorgulayın:

  • Referansları var mı?
  • Uygulama tecrübesi var mı?
  • Kullanılacak malzemelerin içeriğiyle ilgili bilgilendirme yapıyor mu?
  • Nasıl sonuçlar elde edebileceğinizle ilgili gerçekçi bir tablo sunuyor mu?

Merdiven Altı İşletmelere Dikkat

Kaçak ya da sahte ürünler ağırlıklı olarak yetkisi olmayan işletmelerde çıkıyor. Yetkili sağlık kuruluşlarında kaçak/sahte ürün çıkma riski oldukça düşük. Zira her şey sağlık bakanlığınca kayıt altında.

Merdiven altı için tek risk kaçak ürün kullanımı değil. Bu uygulamalar ne yazık ki; hijyen koşullarının sağlanamadığı denetimsiz mekanlarda ve ehliyetsiz kimselerce yapılıyor.

Uygunsuz klinik koşullarda, yetkinliği olmayan kişiler tarafından, kaçak ya da sahte ürünler kullanılarak gerçekleştirilen estetik uygulamaların sonucunda meydana gelen görsel faciaların ise sadece bir kısmı basına yansıyor.

Maliyet Avantajı Sağlık İçin Dezavantaj Olabilir

Yüz bölgesinde değişim isteyen kişileri bu tuzaklar karşısında savunmasız kılan en önemli unsur, bu işlemleri olabildiğince ucuza mal etme çabasıdır. Bütçenizi oluştururken fahiş fiyatlara dikkat ettiğiniz kadar ucuz vaatler karşısında da uyanık olmanızı öneriyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
TurkishArabicEnglishGermanRussianSpanish
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?